Menu
END OF TERM - Friday 19th July. School finishes at 1:00pm.. Wishing you all a Fantastic Summer break!!!!!
Home Page

Theme of the week is: Celebration

Who's Who

College Staff

 

Details of the Pastoral Team can be found on the Pastoral Care section.

 

College Leadership Team        

 
Mr Colin Proffitt (CP) Headteacher
Mr Joe Winter (JW) Deputy Headteacher, Care & Guidance - Geography
Mr Joe Bettle (JBe) Deputy Headteacher, Standards & Curriculum - Mathematics
Mr Mark Adams (MA) Assistant Headteacher, Head of KS3 - History
Mr Henry Bew (HB) Assistant Headteacher, Head of KS4 - English/Film Studies
Mrs M Button (MB) Assistant Headteacher, Director of KS5 - Geography
Miss Linda Sutton (LS) Assistant Headteacher, School Improvement: Teaching & Learning - English

 

 

 

Teaching Staff

 
Mrs Elizabeth Adams (EA) Modern Languages

Mr Jack Adams (JAd)

English - Deputy Subject Leader 
Mrs Julia Aitken (JA) MFL - responsibility Achievement P/T
Miss Kate Armstrong (KA) Head of Sixth Form - History
Mr Mike Baker (MB) English - NQT
Mr Aaron Barker (ABr) Mathematics NQT
Mr Nick Baldwin (NB) Subject Leader - Business, Economics & Enterprise
Mrs Laura Bettle (LB) Geography P/T
Mrs Jane Black (JBl) Modern Languages/MFL Curriculum Support Specialist
Mrs Alice Blackburn (AB) Subject Leader - Religious Studies P/T (Maternity)
Dr Megan Bouvra (MBv) Science P/T
Mrs Diane Canniford (DC) Geography
Mr James Cooper (JC) IT & Computing
Mrs Rebecca Cooper (RC) Mathematics

Miss Helena Copley (HC)

Science

Miss Suzie Dickenson (SDi) Subject Leader - Science
Mr Rob Dorey (RD) Subject Leader - Technology
Mrs Mireille Drayton (MD) Subject Leader - IT - Business
Miss Rhian Field (RFi) History/Religious Studies
Mr Tim Fletcher (TF) Subject Leader - History
Mrs Pauline Forbes (PF) Science Leadership Team P/T
Mrs Susan Ford (SF) Science P/T
Mrs Suzy Galliford (SGa) Mathematics – KS4 Coordinator
Miss Stephanie Gammon (SG) Subject Leader - Music
Mrs Dawn Golton (DG) Science P/T
Mrs Gill Green (GG) Technology – responsibility Achievement
Mrs Gemma Greenaway-Byrne (GGb) PE
Mr William Hale (WH) Science Lead Practitioner
Mr Simon Harris (SHa) Mathematics - KS5 Coordinator
Mrs Rebecca Heath (RHe) History / Psychology 
Mrs Alison Henderson (AH) Music Teacher
Miss Rachel Hurley (RH) Modern Languages P/T
Miss Rebecca James (RJ) English
Mr Jasdeep Jhoti (JJ) Head of Year 11 - History
Mr Neil Jukes (NJ) Head of Year 9- Technology
Mrs Rachel Kenyon (RKe) PE / Sports Co-ordinator P/T
Mr Greg King (GK) IT & Computing
Ms Anna Kirkland (AK) English
Mrs Charlotte Kitching (CK) Subject Leader - English – Academy Coordinator for English & Specialist Leader in Education
Miss Anne-Marie Le Blond (ALb) Mathematics
Mrs Holly Linn (HL) Geography

Miss Arlene Maclaughlin (AMl)

Mathematics

Mrs Jemma Malik (JM) English - Deputy Subject Leader of English:  Curriculum
Mr Antonio Marcucci (AM) Mathematics P/T
Ms Rachael Mariam (RM) Science P/T
Mr Ross Marriott (RMa) History/RE NQT
Mr Drew McHenry (DMc) PE

Mr Steve Messenger (SM)

English 

Mrs Amber Middleton (AMt) Drama
Mrs Maggie Molloy (MM) Modern Languages P/T
Miss Carmen Moral-Soto (CM) Modern Languages
Miss Julia Nichols (JN) Head of Year 7 - Drama
Mrs Nydia Opare-Darko (ND) Technology and Art
Mrs Kelli Parsons (KPs)
Technology– responsibility Teaching & Learning  
Mrs Ceri Pawson (CPa) Technology
Mrs Rosie Phillips (RP) Science NQT
Mr Phil Rees (PR) Subject Leader - PE
Miss Stephanie Robins (SR) Subject Leader - Art
Miss Jess Robson (JR) Science P/T
Mr Tim Rodgers (TR) Science
Mr Brian Rutherford (BR) Subject Leader - Mathematics 
Mrs Liz Sanders (ES) Subject Leader – Modern Languages
Mr Ian Sanderson (IS) PE P/T

Mr Phil Servas (PSv)

Mathematics

Mrs Alison Sharman (AS) Art P/T
Miss Katie Singer (KS) RE
Miss Jessica Sutton (JS) PE
Mrs Kathleen Thomas (KT) Technology
Mrs Julie Timbrell (JT) SENCO/EAL
Mr Marc Titcombe (MT) Subject Leader - Geography
Mr Adam Tribbick (AT) Head of Year 10 - PE
Miss Rachael Wheeler (RW) Head of Year 8 - RE
Miss Tara Whenray (TW) Subject Leader - Drama/Dance

Ms Jayne Williams (JWi)

IT & Child Development

 

Associate Teacher

 

 

Cover Supervisors

 

Ms Lynsey Parker (LP)

Miss Janet Aitchison (JAc)

Mrs Tara Barnes (TB)

Mrs Andi Messenger (

Ms Shannel Paulin (SP)

Cover Manager

 

 

 

HLTA

Mrs Sarah Round (SRd)

 
   

Student Support

Mrs Kate Berwick 

Mrs Becky Burke

Mrs Megan Liddiard

Mrs Clair Power

Mrs Val Squires

Mrs Krista Sullivan-Webb

 

6th Form Student Support Administrator

Student Services

Families & Student Support Co-ordinator

Pastoral Support

Student Services

Student Services

   

Attainment Inclusion / Mentoring Team

 
Miss Kirsty Williams  
Mrs Sue Eltham  

 

Administrative Staff

Mrs Tina Belcher

Student Progression and Careers Co-ordinator

Mrs Sam Bright Communications Administrator
Mrs Emma Budd Pastoral Administrator
Mrs Lucia Donaldson Reprographics Technician
Mrs Lisa Foley Receptionist
Miss Poppy Goodenough Inclusion Administrator
Ms Charlotte Heath EVC Administrator
Mrs Josie Ikeda Librarian
Mrs Maria Randall Assistant Librarian
Mrs Melanie Smith Exams/Assessment Assistant
Mrs Sharon Talbot Safeguarding and Admissions Assistant

Mrs Ros Uren

Mrs Natalie Williams-Turley

Exams Officer / Data Administrator

Headteacher's PA

 

 

D & T Technicians

 

Mrs Shirley Farrow

Technician / Cleaner

Mr Rob Thorpe D&T Technician

 

 

 

 

Science Technicians

 
Mrs Jo Abolins  
Mrs Ragini Bhatnagar  
Mrs Judi Deamer  
Mrs Leanne Jones  
Mrs Sue Kirk  
   

 

Teaching Assistants

 
   

Miss Emma Somerfield

Inclusion Manager/Nurture Group

Miss Madeleine Clarke

Mrs Susan Eltham

Mrs Karen Firth

Mrs Jill Fisher

 

 

 

 

Mrs Hannah Francis  
Mrs Chris Higgs  
Mrs Nicole Kamugisha  
Mrs Pam Langrish  

Mrs Brenda Matthews

 

Mrs Eleanor Morris-Dryer HLTA/ELSA/Nurture Group
Mrs Caroline Peach  
Mrs Nicola Quint  
Mrs Margaret Starr Dyslexia Specialist 
Mrs Karen Viggars  
Miss Jessica Kenyon  
   

 

Premises Staff

 
Mrs Stephanie De Bank Caretaker
Mr Jason Green Assistant Caretaker
Mr Nick Ball Cleaner
Miss Kay Berry Cleaner
Mrs Karen Freeguard Cleaner

Mrs Sally-Anne Ledbury

Cleaner

Miss Naomi Simpson Cleaner
Violeta Dzidzinaite Cleaner
Lesley Murray Cleaner

 

 

Catering Staff

 
Mrs Teresa Dawson Catering Manager
Mr Stephen Mitchel Chef

Ms Kim Ball

Kitchen Assistant

Mrs Susan Stone Kitchen Assistant

Brad Fox

Kitchen Assistant

Rachel Tew Kitchen Assistant
Joanne Lewis Kitchen Assistant
Jennifer Arlott Kitchen Assistant
Kim Ball Kitchen Assistant
   
Academy Staff  
Mr Duncan Millard Chief Executive Officer
   
Mrs Lindsey Baldwin Safeguarding Officer
Mrs Anna Bossuta Academy Finance Assistant
Mr Chris Bennett Academy IT Manager
Mrs Jane Cole Academy Finance Manager
Mrs Jane Collett Academy Finance Officer
Mrs Sophie Dors Academy HR Manager
Mrs Sharon Fearon Partnership Home School Link Worker
Mr Chris Giltnane Senior ICT Technician
Mrs Lisa Groves Community Development Administrator
Mr Jan Halas ICT Technician
Mr Andy Hunt ICT Technician
Mrs Anne Lynn Chief Operations Officer
Mrs Demelza Minns Academy Finance Officer
Mrs Juliet Naish Academy Finance Officer
Mrs Joanne Ray Academy Operations Manager
Mrs Siobhan Vinall Facilities Officer
Mrs Louise Warren Director of Education
Mrs Tracey Wright Academy Finance Officer
   
   
Top